Bilsport bjöd in till Superstage

Bilsport bjöd in till Superstage

Saab Turbo Club of Sweden fick, tillsammans med övriga märkesklubbar, en inbjudan till att köra Superstage den  30e maj på Emmaboda flygfält.  Vi skulle utse ut en bil med förare som skulle representera klubben och ratta för klubbens ära. Det fanns vissa kriterier som skulle uppfyllas för att bilen skulle få vara med och utifrån dem valde vi i styrelsen ut Joakim Bernhardsson och hans 9-3 ss som klubbens vapendragare.
Övriga bilar som deltog var bland annat Audi R8 GT, Lotus Elise och Nissan R32 GT-R.
Nu får vi inte avslöja allt för mycket men vi kan ju säga såpass att Saabentusiaster kanske kommer uppskatta ett kommande nummer av tidningen Bilsport lite extra …  🙂 bilsport

 

This website uses cookies. By continuing to use this site, you accept our use of cookies.  Lär dig mer