Medlemsuppföljning – September 2018

Medlemsuppföljning – September 2018

När vi nu summerade verksamhetsårets slut, i och med sista september, kunde vi konstatera att vi nått så smått osannolika nära 2 000 medlemmar! 1 966 stycken för att vara exakt. Så otroligt kul att se så många vänner var med oss under säsongen 2017-2018!

När vi satte målet 1 700 medlemmar för detta verksamhetsår, utmanade vår kassör, Staffan Redelius, oss andra inom styrelsen på att målet kanske egentligen borde vara 2 000 medlemmar. Och då tänkte han på de enorma fördelarna vi nu skulle se tack vare att Föreningssupport numera stöttar oss i medlemshanteringen. Att medlemshanteringen nu ÄNTLIGEN blivit helt digital och att det numera går att bli medlem och på direkten få sitt medlemskort och få ta del av alla fördelarna med att vara medlem. Något som förr tog 3-5 veckor innan medlemskortet damp ned i brevlådan.

Jag med flera inom styrelsen valde att inte gå på ett för optimistiskt mål för medlemsantalet, utan var mer än nöjda om vi kunde gå från förra verksamhetsårets 1 495 medlemmar till att bli 200 fler detta verksamhetsår. Det vill säga 1 700 per sista september 2018. När vi nu kan konstatera att 1 966 vänner varit med oss detta verksamhetsår kan vi villigt erkänna att vår kassörs mål inte var orimligt högt satt utan mer rätt än oss andra. Hatten av för dig Staffan och din spåkula som verkar vara riktigt bra kalibrerad!

Och med detta sagt avslutar vi uppföljningen av medlemsantal för verksamhetsår 2017-10-01 till och med 2018-09-30, och påbörjar det nya verksamhetsåret 2018-10-01 som sträcker sig till och med 2019-09-30.

Väl mött i det nya verksamhetsåret! För er som nu varit medlem under verksamhetsår 2017-2018 går det bra att redan nu förnya er medlemsavgift.

Avin för denna hittar ni bland annat inne på Min sida på klubbens hemsida. Skulle ni inte varit medlem tidigare hittar ni hur man gör för att bli medlem på klubbens hemsida. 

Viktigt!

Förnyar ni ert medlemskap/blir ny medlem senast måndagen den 19:e november, får ni helt utan extra kostnad hemskickat TurboTrycket Kalender 2019 i brevlådan innan årsskiftet. Tveka inte på att höra av er ifall ni har några frågor. Ni når medlemsansvarig, för frågor kring medlemskapet, på medlemskap@saabturboclub.com

Med vänliga hälsningar

Michael Törnros

Ordförande och medlemsansvarig

This website uses cookies. By continuing to use this site, you accept our use of cookies.  Lär dig mer